Description
Opony Bfgoodrich URBAN TERRAIN TA 225/70R16 103H
Opony całoroczne BFGoodrich Urban Terrain T/A w rozmiarze 225/70 R16 103H
Opony całoroczne BFGoodrich Urban Terrain T/A w omawianym przykładzie mają rozmiar 225/70 R16. Warto wiedzieć, że pierwsza liczba w oznaczeniu rozmiaru to szerokość opony w milimetrach – tutaj 225 mm. Druga z liczb w rozmiarze 225/70 R16 to wysokość profilu, która w rozmiarze jest podawana jako procent z szerokości – w tym prezentowanych oponach wielosezonowych BFGoodrich Urban Terrain T/A 225/70 R16 jest to 70% z 225, czyli 157,50 mm. Litera przed ostatnią liczbą to typ konstrukcji opony, a ostatnia z liczb w rozmiarze to średnica felgi, na jaką należy zamontować model w rozmiarze 225/70 R16 – tutaj wynosi ona 16 cali. Omawiane opony całoroczne BFGoodrich Urban Terrain T/A 225/70 R16 mają indeks prędkości H i indeks nośności 103. Oznacza to, że przy poruszaniu się z maksymalną dopuszczalną prędkością 210 km/h najwyższa wartość obciążenia dla jednej opony wynosi 875 kg. Tego typu model najczęściej jest montowany w samochodach takich, jak Volvo XC90 (I), Suzuki Grand Vitara (II), Hyundai Santa Fe (SM), Suzuki Grand Vitara (II FL) czy Fiat Tipo. Zastanawiając się nad zakupem opon wielosezonowych BFGoodrich Urban Terrain T/A 225/70 R16 warto zapoznać się z ich etykietą. Za opory toczenia prezentowany produkt otrzymał klasę E, za hamowanie na mokrej nawierzchni C, a pomiar hałasu zewnętrznego emitowanego przez ten model dał wynik 70 dB.
Idealny wybór do aut segmentu SUV
Opony 4×4 znajdziemy wśród bogatych ofert marek budżetowych, klasy średniej i premium. Nie należy ich mylić z oponami SUV, którym dużo bliżej do osobowych (często dany model SUV ma taki sam bieżnik, jak typowo osobowy). Opony terenowe mają bardziej agresywną rzeźbę, na której umieszczono charakterystyczne klocki. Wyróżniamy wśród nich modele A/T – All Terrain (równie dobrze nadają się do jazdy po asfalcie i w terenie), M/T – Mud Terrain (lepsze w terenie, słabsze na asfalcie) i Extrem (wyłącznie w teren).
Klasa – średnia. Sprawdzone technologie oraz najlepszy stosunek ceny do jakości
Opony klasy średniej to kompromisowe rozwiązanie pomiędzy modelami budżetowymi a premium. Charakteryzuje się je często jako produkty o ponadprzeciętnych osiągach dostępnych w dobrej cenie. Opony klasy średniej bardzo często wybierają kierowcy, którzy swój styl jazdy mogą określić jaki umiarkowany, jeżdżą samochodem o przeciętnej mocy i głównie po mieście, jedynie od czasu do czasu wybierając się w dłuższą trasę. Najbardziej popularne marki opon z klasy średniej to: Uniroyal, Fulda, Firestone, Kleber BFGoodrich czy Hankook.
Etykieta unijna opon Urban Terrain T/A 225/70 R16 czyli ocena hałasu, spalania i hamowania
Spalanie paliwa – ocena E Podczas toczenia na opony działają różne siły – w zależności od konstrukcji mogą one przeciwstawiać się im lepiej lub gorzej. Pokonywanie oporów toczenia pochłania prawie 20% spalania paliwa. Dlatego parametr ten jest tak ważny i został zawarty na etykietach. Za poziom oporów toczenia opony mogą otrzymać klasy od A do G, ale warto wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli lepszych i gorszych. Kupując opony o niskich oporach toczenia można zaoszczędzić nawet 0,25 litra paliwa na 100 km. Taką samą ocenę – „” na etykiecie unijnej w kategorii „spalanie paliwa” uzyskało jeszcze 0 innych produktów spełniających kryteria – opony BFGoodrich (producent), całoroczne (sezon) oraz 225/70 R16 (rozmiar). Hamowanie na mokrym – ocena C Przyczepność na mokrej nawierzchni określa długość drogi hamowania i bezpieczeństwo jazdy po jezdni pokrytej wodą. Tu również stosuje się skalę siedmiostopniową, w której najwyższe osiągi nagradzane są klasą „A”, a kolejne litery od „B” do „G” oznaczają coraz słabsze zachowanie na mokrej drodze. Identyczną notę – „C” na etykiecie unijnej w kategorii „przyczepność na mokrej nawierzchni” uzyskał jeszcze 1 produkt spełniający wytyczne – opony 225/70 R16 (rozmiar) oraz całoroczne (sezon). Hałas na zewnątrz – 70 dB Za hałas zewnętrzny unijna etykieta przewiduje przyznanie od 1 do 3 fal i umieszczenie obok nich liczbowego wyniku pomiaru w dB. Warto wspomnieć, że decyzja o umieszczeniu na etykietach właśnie tego parametru budzi pewne kontrowersje. Dla kierowców większe znaczenie ma poziom hałasu wewnętrznego, który jest odczuwany w kabinie i wpływa na komfort jazdy. Informacja o hałasie zewnętrznym emitowanym przez opony wynika z prowadzonej przez UE polityki ochrony środowiska. Wynik „70 dB” na etykiecie unijnej w kategorii „hałas zewnętrzny” uzyskały jeszcze 3 inne produkty spełniające kryteria – opony Urban Terrain T/A (model) oraz 16 cali (średnica).
Firma BFGoodrich (marka Michelin)
Marka opon BFGoodrich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a obecnie jest częścią koncernu Michelin. Warto jednak wiedzieć, że sama także posiada bogaty dorobek – na oponach marki poruszał się pierwszy samochód marki Ford, były one także stosowane w promach kosmicznych. Obecnie opony BFG zaliczane są do klasy średniej (mają doskonały stosunek do jakości). Najczęściej wybierane modele: G-Force Winter 2 (zimowe), G-Grip (letnie) i G-Grip All Season 2 (całoroczne) oraz Mud Terrain T/A KM3 i All Terrain T/A KO2 (terenowe).
Asymetryczna rzeźba bieżnika
Bieżnik asymetryczny najczęściej jest stosowany w przypadku opon przeznaczonych do samochodów o większej mocy. Taka rzeźba dzieli się na dwa obszary: zewnętrzny i wewnętrzny, które odpowiedzialne są za różne grupy osiągów. Pierwszy odpowiada za sprawność manewrowania czy też umożliwia dynamiczne pokonywanie zakrętów. Zadaniem drugiego jest głównie odprowadzanie wody. Do zalet opon asymetrycznych należą też równomierne zużycie, dobre tłumienie wibracji i atrakcyjny wygląd.
Oznaczenia 103H
Napisy „103” oraz „H” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 875 kg) oraz prędkości (do 210 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon wielosezonowych.
Opona całoroczna
Opony całoroczne/wielosezonowe to kompromisowe rozwiązanie pomiędzy letnimi a zimowymi. Produkty tego typu są lepsze od opon letnich zimą, a latem od zimowych. Najlepiej sprawdzają się w umiarkowanych warunkach klimatycznych, gdzie lato nie jest upalne, a zima zbyt ostra. Na oponach całorocznych powinien znajdować się symbol 3PMSF (trzech górskich szczytów z płatkiem śniegu) potwierdzający ich przystosowanie do jazdy w zimowych warunkach. Nazwy popularnych opon całorocznych kojarzą się z 4 porami roku: 4Seasons”, „Quatrac”, „All Season”, „All Weather” itd.
Gwarancja na opony Urban Terrain T/A
Na opony BFGoodrich przysługuje 5-letnie gwarancja, której bieg jest liczony od daty zakupu produktu. Warto wiedzieć, że jej warunki są takie same, jak w przypadku innych marek wchodzących w skład grupy Michelin. Standardowo obejmuje ona wszystkie wady związane z konstrukcją opon, ich jakością wykonania czy materiałami użytymi do produkcji. W przypadku uznania ewentualnej reklamacji opony są wymieniane na nowe (ewentualnie zwracane są koszty przeznaczone na ich zakup) lub przyznawana jest rekompensata w wysokości zależnej od stopnia zużycia wadliwego produktu.
Opinie kierowców rozmiaru 225/70 R16 o oponach BFGoodrich Urban Terrain T/A
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zapoznać się z opiniami o oponach zamieszczonymi na łamach różnego rodzaju portali internetowych, porównywarek cenowych itp. Przykładowe opinie o oponach całorocznych BFGoodrich prezentują się następująco: „bardzo dobrze radziły sobie na śniegu, podczas deszczu i roztopów także jeździ się bezpiecznie – ABS nie uruchomił się ani razu”; „ciche, dobrze trzymają się drogi – przełamują stereotyp opon wielosezonowych – bardzo dobry produkt”.
Opony Bfgoodrich URBAN TERRAIN TA 225/70R16 103H 714.5 zł
przedłużka mini jack, jak przeslac kontakty z tel na tel, ekspres delonghi magnifica evo ecam290.61.b czarny, slime rancher, słuchawki bezprzewodowe mi true wireless, samsung a51 wymiary, thinkpad x200, melissa and doug tablica, praktyczny prezent dla dziadka, 8level wrt-150, philips oneblade
yyyyy