TRADYCJA, KTÓRA NIE PRZYSZŁA Z ZACHODU

TRADYCJA, KTÓRA NIE PRZYSZŁA Z ZACHODU


Sezon fajerwerkowy zbliża się wielkimi krokami! Nowy Rok i zabawę sylwestrową warto uczcić pokazem fajerwerków albo chociaż odpaleniem kilku petard. Cieszmy się tym, że rozwijająca się cały czas technologia pozwala nam na świętowanie w efektowny, cieszący oko sposób.

 
Sztuczne ognie zostały wymyślone dawno temu (około 2200 „nowych roków” temu!), w Chinach. Wówczas wrzucano do ogniska kije bambusowe, aby dźwięk, który wywołują, eksplodując w ogniu, odstraszył złe duchy. Miało to, według nich, zapewnić szczęście i pomyślność. Dopiero później oprócz efektu dźwiękowego zaczęto za pomocą eksperymentów dodawać efekty wizualne. Chińczycy mieszali siarkę, azotan potasu, miód i arszenik, a zafascynowani efektami błyskowymi kombinowali z coraz to innymi składnikami. Pierwsze znane pokazy ogni sztucznych zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII wieku. 

Na nasz kontynent fajerwerki przywędrowały dopiero w XIV wieku. Pierwsze pokazy fajerwerków wzbudzały szok i zachwyt, zaczęły więc być organizowane na królewskich uroczystościach, świętach religijnych oraz podczas bitew.

Kiedyś fajerwerki spotykały się z reakcją strachu i były utożsamiane z Bogiem. A dziś? Pamiętamy o nich w momentach dobrej zabawy - podczas Sylwestra, na weselu, podczas imprez masowych. Są od lat nieodłącznym elementem odliczania w nocy 31 grudnia oraz na przykład „Światełka do nieba”, organizowanego corocznie z okazji WOŚP. Czy wyobrażacie sobie ten dzień bez widowiskowego pokazu?

My również dokładamy swoją cegiełkę do tej wspaniałej, tradycyjnej formy rozrywki - organizujemy pokazy sztucznych ogni podczas imprez sylwestrowych, festiwali, festynów, jubileuszy miast, ale także na podczas imprez mniejszego kalibru, takich jak wesela, wieczory kawalerskie, panieńskie, urodziny… Długo można by wymieniać, ale jedno jest pewne - każda nowa okazja do świętowania to dla nas okazja do uruchomienia naszych pokładów kreatywności i zaprojektowania fantastycznego widowiska na miarę tych, które organizują Chińczycy:)

Porównaj